Povídání o procesorech


Jak to vše začalo

Na začátku éry procesorů rodiny x86 stál procesor firmy Intel s označením 8086. Při jeho výrobě byly použity zkušenosti z předchozích modelů označovaných 8080 a 8085. Jedná se o procesor 16ti bitový, který je schopný adresovat až 1 MB paměti a jeho jednotlivé modely pracují na taktech 5, 8 a 10 MHz. Nevýhodou tohoto procesoru byla hlavně cena a tak Intel záhy uvedl ochuzenou verzi pod označením 8088. Fylozofii dvou (či více) různě výkonných řad procesorů drží dodnes. A byl to právě i8088, který položil základ pro další rozvoj a růst rodiny x86.

Nejdříve vyráběla počítače s těmito procesory firma IBM. Ostatní výrobci počítačů však vycítili potenciál a začali vyrábět své vlastní modely. Pro zajištění programové kompatibility se však museli držet více či méně návrhu počítače, který vytvořil IBM. Těmto počítačům se říká IBM kompatibilní a často též klony :-). Nejdříve byla výroba soustředěna převážně v USA. Záhy se však možnosti chytili i výrobci v jiných zemích. Počítače s procesory Intel 8086 a 8088 byly vyráběny i v ČSSR. Nakonec došlo k tomu, že ostatní výrobci počítačů postupně přicházeli s vlastními myšlenkami a původní koncept firmy IBM se přestal využívat. Dokonce mnozí šli tak daleko, že jejich počítačejiž nebyly zcela kompatiblní s původními IBM.

Stejně tak pozadu nezůstali ani výrobci procesorů a tak procesory kompatiblní začalo postupně vyrábět několik firem. Mezi nejvýznamnější patřila a stále patří firma AMD. K procesorům Intel 8086 a 8088 se váže také jedna zajímavost. Byly to jediné procesory z řady x86, které se podařilo inžernýrům v SSSR zkopírovat a následně i ve větší míře vyrábět.


Dalším běžně používaným procesorem pro osobní počítače z této řady byl procesor 80286. Existují sice i procesory 80186 a 80188, ale ty nejsou s předchozími modely zcela kompatibilní. Většinou se používaly na rozšiřujících kartách nebo v tiskárnách. Procesory 80286 představují důležitý mezistupeň k procesorům 80386. Zde neexistuje verze procesoru 80288.

Procesory s označením 80386 byly již 32bitové. Spolu s uvedením tohoto procesoru začalo další období. Nastoupily 32bitové aplikace a tento procesor se stal obecným standardem.Autor:Vladimír Matýsek;
vladimir.matysekiv@seznam.cz
Valid XHTML 1.1!